Kako odabrati brusilicu

Napravljeno04. 06. 2023.

Kako odabrati brusilicu

Ručne brusilice najčešće nazivamo flexa, karabin, karboflexka ili razbrušavačka. Svestrani mlinovi rade s dijeljenjem, skraćivanjem i mljevenjem.

Što je kutna brusilica?

Kutne brusilice učinkoviti su alati za rezanje metala i brušenje različitih materijala. Snažniji mlinovi mogu podnijeti veća opterećenja bez pregrijavanja.

Odabirom diska (rezanje, brušenje) za kutne brusilice određujete mogućnosti korištenja - pogodni su za rezanje materijala kao i za grubo brušenje, često ih koristimo kod dijeljenja pločica. U ponudi su najčešće 4 promjera diska (115 mm, 125 mm, 150 mm, 230 mm). Općenito, što je veći promjer diska brusilice, veća je snaga i težina, a odabirom većeg promjera diska možemo postići veću dubinu rezanja. No, težina pojedinih modela poprilično varira, pa preporučamo da pri odabiru brusilice dobro razmislite za što ćete je koristiti.

Što je vibrirajuća brusilica?

Vibrirajuće brusilice možete koristiti uglavnom kada radite s drvetom. S njima ne samo da postižete precizno brušenje, već i jednostavno uklanjate stare premaze. Njihova prednost je tih rad i integrirano usisavanje koje jamči preciznost rezultata. Prilikom odabira naići ćete na dvije vrste vibro brusilica koje se dijele prema obliku. Pravokutne brusilice se koriste pri brušenju velikih, ravnih površina, jer imaju veći učinak. S druge strane, manje delta brusilice imaju niži učinak, zbog čega su pogodne za brušenje manjih površina, kutova i rubova.

Što je ekscentrična brusilica?

Ekscentrične brusilice najčešće susrećemo prilikom završne obrade površina (drvo, metal i plastika). Njihova glavna prednost je što ne ostavljaju tragove brušenja. Koristit ćete ih za čišćenje nakon grubljeg brušenja, brušenje konveksnih površina, skidanje hrđe s karoserije i sl. Kod brušenja finim papirima (zrnatost 100-400) preporučujemo ekscentrične brusilice snage motora od 250 do 550 W, za postizanje dobri rezultati s grubljim papirom (zrnatost 100 i manje) odaberite vrstu s ulaznom snagom od 500 do 750 W.

Što je tračna brusilica?

Tračne brusilice namijenjene su za grubo brušenje raznih materijala (drvo, metal, plastika). Umjesto brusnog papira koriste se tzv. brusne trake koje se također označavaju brojem zrna (gruba – 20, najfinija – 400).

Osnovne vrste brusilica

  • Kutne brusilice
    - fleksi ili brusilice
    - za grubo brušenje ili rezanje materijala
    - drvo, beton, zidanje, plastika, metali

  • Vibracijski brusilice
    - brušenje drva
    - uklanjanje starih premaza i boja
    - pravokutne i delta vibrirajuće brusilice

  • Ekscentričan brusilice
    - završna površinska obrada

  • Pojasevi brusilice
    - grubo brušenje drva, plastike i metala

Diskovi za kutne brusilice

  • Abrazivni diskovi
    - obrada površina od metalnih i nehrđajućih materijala, skošenje rubova, brušenje varova i dr.

    1) Preklopni diskovi
    - fino brušenje, završni radovi
    2) Žičani kotači
    - grubo brušenje, čišćenje površine
     
  • Diskovi za rezanje
    - podjela obradaka za kamen, lijevano željezo, čelik, aluminij i plastiku

  • Dijamantne oštrice
    - rezanje i brušenje vrlo tvrdih materijala - betona, mramora, kamena itd.

  • Univerzalni diskovi
    - potreba za čestom izmjenom tehnika rezanja i brušenja – bez komplicirane zamjene

 

Trebate li pomoć pri odabiru električnog alata? Kontaktirajte Doktora Čekića putem e-maila tehnickapitanja@doktorcekic.hr i rado ćemo vas savjetovati pri odabiru.

Postavke kolačića

Kako biste brzo pronašli ono što tražite na naši web stranici, uštedjeli puno klikanja i ne vidjeli reklame za stvari koje vas ne zanimaju, potreban nam je vaš pristanak na obradu kolačića.

Prihvatite sve kolačićeOdbij kolačiće